Dlaczego warto nosić dziecko w chuście?

  1. Dzieci noszone w chuście są szczęśliwsze. Przede wszystkim, im więcej dzieci są noszone tym mniej płaczą, i łatwiej je uspokoić w kryzysowych sytuacjach. W kulturach Państw Afrykańskich, gdzie noszenie dzieci jest normą, dzieci zazwyczaj płaczą tylko kilka minut, w przeciwieństwie do naszych dzieci, które często płaczą codziennie nawet przez wiele godzin:). Płacz jest męczący zarówno dla dziecka i może powodować długotrwałe szkody, ponieważ rozwijający się mózg dziecka jest stale zalewany hormonami stresu. Noszenie w chuście pomaga przy dolegliwościach z kolką. Mniejszy stres, który dziecko doświadcza dzięki kontaktowi z rodzicem powoduje, że objawy kolki są łagodniejsze i dziecko mniej płacze.
  • Noszenie dziecka sprzyja rozwojowi fizycznemu. Kiedy dziecko jest noszone w chuście przez mamę lub tatę, dostosowuje się do rytmu ich oddechu, odgłosu bicia serca i ruchów chodzenia, zginania się i sięgania. Ta stymulacja pomaga mu regulować własne reakcje fizyczne i ćwiczy równowagę. Chusta jest właściwie takim etapem, który zapewnia dziecku łagodne przejście z łona matki do normalnego funkcjonowania. Widząc matki lub ojców noszących swoje pociechy, często mamy obraz dziecka, które słodko sobie śpi. A jak śpi to rośnie:) Noworodki a zwłaszcza wcześniaki, dotykane i trzymane, szybciej przybierają na wadze i są zdrowsze.
  • Noszenie dziecka jest zdrowe dla ciebie i Twojego dziecka. Ciężko znaleźć czas w czasie dnia usłanego codziennymi obowiązkami, zatem noszenie dziecka w chuście to dodatkowa ‚wymówka’ żeby iść na spacer i trochę się zmęczyć:) Długi spacer to też idealny sposób dla zmęczonego dziecka na drzemkę.
  • Małe dzieci docenią bezpieczeństwo i korzyści z bycia w chuście:) Kojarzymy chusty zwykle z niemowlakami, ale starsze dzieci około jednego roku też są noszone. Większość nosideł pomieści maluchy do wagi ok. 18 kg czyli ok półtorej roku. Co najmniej tak długo możesz nosić swojego malucha i pokazywać mu świat z pozycji chusty:). Dzieci są narażone na dużą ilość bodźców zewnętrznych, będąc w chuście czują się zdecydowanie bezpieczniej, łatwiej i szybciej zdołasz je uspokoić i pocieszyć w razie potrzeby. Poza tym w chuście dziecko o wiele więcej widzi a ty jako rodzic jesteś w stanie mu o wiele więcej pokazać. Chusta będzie niezastąpiona w takich miejscach jak plac zabaw, sklep, zoo.
  • Chustowanie buduje wież między rodzicami, dziadkami, opiekunami. Zacznijmy od tego, że może nosić każdy, dziadkowie też:) jeśli się czują na siłach. Nosząc dziecka bardzo szybko nawiązujemy więź, uczymy się siebie nawzajem. Dziecko bardzo szybko przyzwyczaja się do naszego głosu, zapachu, uśmiechu. Pamiętajmy, że okres ‚noszenia’ nie trwa wiecznie, wykorzystajmy go z korzyścią dla siebie i naszego dziecka.
  • Noszenie dziecka to wygoda No właśnie…nosząc masz dwie wolne ręce, czyli właściwie nic Cie nie ogranicza. Możesz: chwycić swoje drugie dziecko za rękę lub jeśli już nosisz z tyłu możesz dodatkowo pchać wózek (zdjęcie), swobodnie otworzyć drzwi w sklepie czy przejść wąskim chodnikiem pokonać każde schody czy wejść do budynków gdzie ich nie ma
    czuć się swobodnie w takich miejscach jak lotniska czy centra handlowe gdzie nadmiar schodów odstrasza a jedna winda niestety nie wystarcza.
  • Noszenie to radość dla Ciebie i Twojego dziecka Kto nie lubi się przytulać, głaskać? Korzyść zdecydowanie dwustronna:) A jak tylko dziecko będzie większe, będzie chętnie wchodzić z Tobą w interakcje bo będziesz cały czas przed jego nosem:) To pobudza rozwój dziecka, ale też sprawia mu niebywałą radość, ponieważ gdy też jest na wysokości oczu innych dorosłych jest przez nich zauważane.
Dodaj komentarz
Obsługa Klienta

Zawsze służymy pomocą!

Bezproblemowe zwroty

do 14 dni na zwrot wpłaty

Nie wiesz co wybrać?

Zadzwoń, doradzimy

100% Bezpieczne płatności

PayU / PayPal / MasterCard / Visa